NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Творчески отражения Велико Търново има голям принос за успешната реализация на Съединението между Княжество България и Източна Румелия
5816
Творчески отражения

Велико Търново има голям принос за успешната реализация на Съединението между Княжество България и Източна Румелия

Велико Търново има голям принос за успешната реализация на Съединението между Княжество България и Източна Румелия, каза директорът на Регионална библиотека „Петко Р. Славейков“ доц. д-р Калина Иванова. Тя участва в научен форум, посветен на събитието, провел се в Музей „Възраждане и Учредително събрание“ във Велико Търново в навечерието на 6 септември

| 06 Септември 2024, 14:27 ч.
Велико Търново има голям принос за успешната реализация на Съединението между Княжество България и Източна Румелия
Велико Търново има голям принос за успешната реализация на Съединението между Княжество България и Източна Румелия
Снимка © БТА

Велико Търново има голям принос за успешната реализация на Съединението между Княжество България и Източна Румелия, каза директорът на Регионална библиотека „Петко Р. Славейков“ доц. д-р Калина Иванова. Тя участва в научен форум, посветен на събитието, провел се в Музей „Възраждане и Учредително събрание“ във Велико Търново в навечерието на 6 септември. Част от него беше и откриването на изложбата, озаглавена "Съединението - събития и личности“, показваща оригинални документи и снимки от фондовете на Национална библиотека "Св. св. Кирил и Методий“ и Регионална библиотека "Петко Р. Славейков" – Велико Търново.

Изложбата "Модернистите на XX век" на галерия Vivacom Art Hall Oborishte 5 ще гостува в Културен център "Морско казино". Тя ще бъде открита на 31 юли и ще може да бъде разгледана до 31 август, съобщават от Община Бургас.  

Експозицията представя творби от частната колекция на галерията, която включва 70 произведения. Част от произведенията, които ще бъдат показани, са от постоянните колекции на световни музеи и галерии, а други идват от ателие „Мурло“ в Ню Йорк, работило с някои от прочутите творци на миналия век и един от най-големите издатели на оригинално графично изкуство. 

Сред творците, представени в изложбата са имена като Пабло Пикасо, Салвадор Дали, Марк Шагал и Хуан Миро. Редом с тях ще бъдат представени и постери от реализирани вече изложби в САЩ и други страни, допълват организаторите. 

Името на Пикасо посет

С галаконцерт на лауреатите ще бъде закрит Втория международен балетен конкурс „Сара-Нора Прима“ в Бургас. Второто издание на единствения в момента балетен конкурс за професионалисти в страната се провежда в Държавна опера - Бургас, която е партньор и домакин на проявата. е медиен партньор на събитието.

Преди официалното начало на галаконцерта на сцената ще се проведе церемония по награждаване на лауреатите в конкурса. Ще бъдат връчени парични отличия с общ награден фонд на стойност 40 000 лв., както и допълнителни награди като гастроли, договори, безплатни обучения и конкурси. Всички, стигнали до последния кръг, ще получат диплом за финалист и плакет.

След края на последната състезателна вечер журито проведе заседание, на което определи лауреатите. До втори тур бяха допуснати общо 45 финалисти в трите възрастови групи. От Група А се представиха петима балетисти, а о

Фондация „Жоан Миро“ в Барселона и музеят „Матис“ в Ница, Франция, организират съвместна изложба, изследваща връзката между двамата художници, съобщава сайтът на музея „Матис“.

Изложбата е ситуирана в музея "Матис" и може да бъде разгледана до 29 септември. 

На пръв поглед връзката между двамата художници изглежда парадоксална – те принадлежат към различни поколения (Анри Матис е роден през 1868 г., а Жоан Миро – през 1893 г.) и се асоциират с различни течения в изкуството.

Матис принадлежи към фовизма, а Миро е сюрреалист.

Естетическите им търсения също са различни – Матис се интересува от декоративната хармония, докато Миро се вълнува от необичайното и неочакваното.

Известна е близостта между Миро и Пабло Пикасо, но не връзката с Матис, коментира в. "Монд" по повод изложбата.

Парижката катедрала "Нотр Дам" избра минималистични дизайнерски мебели, цветни одежди в стила на Мондриан за литургиите и съвременно изкуство, като залага на модерното преди отново да бъде отворена на 8 декември, предаде АФП.

Резервациите за безплатната обиколка ще започнат седмица по-рано на уебсайта на храма и чрез специално приложение, което "ще даде предимство на индивидуалните посетители пред групите, които ще бъдат посрещнати шест месеца по-късно".

С ентусиазъм архиепископът на Париж - Лоран Улрих, представи "вътрешното обновяване" на 860-годишната катедрала, опустошена при огромен пожар на 15 април 2019 г.

По-малко от шест месеца остават до повторното й отваряне, овъглените останки са заменени от светлината на камъка, който е възвърнал своята белота и великолепие, изгубени от вековния живот преди бедствието.
    
Цветовете на декора

Седмото издание на пленера по фотография „Шумен познат и непознат“ беше открито в Шумен. Церемонията се състоя в “Сребровата къща”, съобщиха от Община Шумен. Темата на тазгодишното издание е “Оттука започва България”, по текста на химна на Шумен, създаден от поета Антонин Горчев. 

Фотопленерът ще продължи до 4 юли.

Във фотографския пленер се включват шестима студенти от Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”, обучаващи се в специалността „Графичен дизайн“ - Адриана Петкова, Божидара Гроздева, Анастасия Иванова, Евгени Йовчев, Едис Вели, Симона Белчева, допълни Даниела Вичева, старши експерт в отдел „Култура, младежки дейности и спорт“ в общинската администраци.

Тази година пленерът по фотография има определена тематична насоченост, свързана със заснемане процеса на създаване на творбите от биеналето по

Библиотечната статистика показва, че темата за Съединението вълнува читателите, независимо от разстоянието на времето, посочи доц. Иванова. „Днес интересът на младото поколение е още по-силен, защото сега има много повече изследвания, които могат да се открият в библиотеките“, добави тя. Направената справка показва, че Регионална библиотека „П. Р. Славейков“, със своята 135-годишна история, е успяла да съхрани стотици книги, албуми, фотографии и периодични издания, част от които могат да се намерят и онлайн чрез дигиталната библиотека „Север+“.

Доц. Иванова припомни, че на 29 август 1878 г. в Хаджи Недялковата къща в Търново, където тогава се помещава читалище „Надежда-1869“ и е отседнал Любен Каравелов, е основан Губернски благотворителен комитет „Единство”. Тази първа по рода си организация в Княжество България е в отговор на несправедливите решения на Берлинския конгрес.

Днес на същото сакрално място се намира сградата на старата градска поща, а протоколите на комитета са намерили своя естествен прием във фонда на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Сред 38-те учредители на комитет „Единство“ са елитни представители на търновската предосвобожденска общественост и доскорошни революционери като Стефан Стамболов, Христо Иванов - Големия, Христо Караминков – Бунито, Никола Обретенов и Любен Каравелов. В това число влизат и бъдещи авторитени строители на новата българската държавност и войска - Данаил Николаев, Олимпи Панов, Георги и Никола Живкови, д-р Стат Антонов, Цани Гинчев, Димитър х. Павли Иванов и 21-годишния Константин Паница. Поради здравословното състояние на Любен Каравелов почетен председател на комитета става архимандрит Стефан.

„В първия протокол на организацията четем за управителния състав. За негов председател е избран д-р Стат Антонов, а за секретар - Стефан Стамболов“, разказа доц. Иванова. От предпазливост да не се подразнят Великите сили и Високата порта комитетът е наречен „благотворителен“, а в устава целта му е вписана „за улучшението на нещастното положение на останалите българи вън от пределите на Свободна България“.

По примера на търновския комитет започва изграждане на комитети „Единство“ в много градове и села на Северна България. Такива са сформирани в Ловеч, Горна Оряховица, Дряново, Трявна, Севлиево, Шумен, Габрово, Русе, Плевен. Пловдивските дейци също започват да наричат своя комитет „Единство“, който през януари 1879 г. се преименува в „Централен тракийски комитет“, разказа доц. Иванова. Една от задачите на тези „благотворителни“ организации е да се подпомагат и бежанците от Македония. Затова търновският комитет започва да събира волни помощи. Доказателство за тези дейностти е разписката за внесена сума от д-р Стефан х. Пенчев на българския благотворителен комитет „Единство“ от 25 ноември 1878 г., изготвена от секретаря на комитета Никола Икономов.  

Изложба „Художници в джаза“ бе открита в рамките на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец. 

На събитието присъстваха генералните директори и БНР - Кирил Вълчев и Милен Митев, както и кметът на Община Самоков Ангел Джоргов.

В експозицията са включени произведения на шест български художници - Захари Каменов, Стоян Цанев, Светлин Русев, Стоимен Стоилов, Милко Божков и Георги Георгиев.

„Това са работи, които са притежание на две самоковски галерии. Едната галерия е „Масларски“, в лицето на Иво Масларски, а другата е „Ретро арт галерия“, моята“, посочи Георги Георгиев, който е и автор в експозицията.

По думите му такава съпътстваща изложба се открива за първи път в рамките на джаз форума в Боровец. С „Художници в джаза“ имаме за цел да покажем едни малко по-абстрактни, малко по-свободни работи, защото джазът е музика, която е малко

Художничка вдъхва нов живот на използвани пакетчета чай, като рисува върху тях британски забележителности, предаде Пи Ей медия/ДПА.

Така Каролин Уест, която е на 49 години, превръща често изхвърляните опаковки в "нещо красиво" по думите й.

Тя започва да рисува върху пакетчета чай през август 2023 г., като изобразява върху уникалните платна всичко - от популярни забележителности, включително Стоунхендж, до природни картини.

Уест е изрисувала около 70 пакетчета чай и продължава. Според нея за завършването на едно нейно творение са необходими от час до час и половина в зависимост от детайлите.

"Наистина ми харесва идеята да вземеш нещо, което обикновено изхвърляш, да го превърнеш в произведение на изкуството и да му вдъхнеш нов живот", казва Каролин Уест, която живее в Уотърлувил, в Хемпшир.

"Мисля си, че всички сме толкова заети през цялото време,

Оперната прима Соня Йончева отново се завърна в родния си Пловдив с бляскава концертна гала с операта “Тоска” от Джакомо Пучини. 

Хиляди аплодираха на Античния театър Иван Момиров, Деян Вaчkoв, Божидар Божкилов, Евгени Aрабagжueв, Борис Кучков, Hukолай Бачев, Калоян Георгиев, Оркестъра и хора на Държавна опера - Пловдив. 

Поради непредвидени обстоятелства, диригентът Доминго Хиндоян не присъства на концерта. Зад диригентския пулт бе Кръстин Настев. 

Галаконцертът "Тоска" е посветен на 70-годишнината от създаването на Държавна опера - Пловдив и 100 години от смъртта на Джакомо Пучини. 

Спектакълът по трагичната любовна история на Флория Тоска и Марио Каварадоси се ражда в мислите на Соня Йончева преди година, сподели певицата. Играя ролята по целия свят и нямаше как да не я споделя с вас, каза след концерта примата. 

На антич

Изложбата  „Хунгарикуми“, организирана по повод Унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз, бе открита днес в градината „Кристал“ в София.

На 28 табла експозицията представя подбор от „Колекцията на хунгарикумите“, в която могат да се открият избрани ценности, разкриващи създадените от унгарците духовни, културни и материални блага. 

„Избрахме темата на тази изложба с цел да ви запознаем с Унгария още по-добре. Да ви представим такива елементи от Унгария, които са много важни за нас и нашата култура, които са част от ежедневието ни“, каза директорът на Унгарския културен институт Сандра Мишкеди.

Изложбата бе открита от д-р Миклош Борош, извънреден и пълномощен посланик на Унгария в България. „Очевидно всички тук присъстващи знаят много за Унгария и Будапеща. Всеизвестно е например, че супата гулаш, херендският порцелан и избраното за сим

Българската актриса Ели Скорчева засади своя липичка в Алеята на липите пред Държавна опера Стара Загора. Тази година именно Скорчева е носител на специалната награда за цялостен принос в киното в единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024.

„Расти голяма и силна, давай много аромат и сянка на всички хора в Стара Загора“, нарече на новопосаденото дръвче Скорчева.

Актрисата откри своята почетна звезда.

На официалната церемония по откриване на кинофестивала в Стара Загора в събота вечер Ели Скорчева получи специалната награда.

„Благодаря на Маги Ралчева, на фестивала „Златната липа“ и на вас, че през цялото време цялата публика ме подкрепя страшно много“, посочи в словото си Ели Скорчева. „Златната липа“ за първи път ме накара да се чувствам като наистина като звезда.“

Важен акт за Съединението е датата 8 септември, когато в Търново княз Александър Батенберг прочита Прокламация към Българския народ, съставена от Стефан Стамболов, посочи доц. Калина Иванова. Чрез нея категорично се оповестява, че той приема Съединението на Княжество България с Източна Румелия и обявява Берлинския договор за недействителен по отношение на Южна България. Прокламацията се помества в Държавен вестник бр. 92 от 8 септември 1885 г. като манифест, с който Батенберг признава Съединението за факт и се именува Княз на Северна и Южна България. На 9 септември той издава Указ №1, назначавайки за княжески комисар на бившата Източна Румелия д-р Георги Странски и за негови помощници видните възрожденци Петко Р. Славейков и Йоаким Груев.

Паметна дата в националната ни история е и 11 септември 1885 г., на която под председателството на Стамболов се провежда извънредна сесия на IV-то Обикновено народно събрание. Тогава се узаконява извършеният на 6 септември 1885 г. крупен държавен акт и се набелязват мерки за защита на страната от евентуално нападение. Не са малко и заслугите на населението за утвърждаване на това велико дело. Търновци се включват в Сръбско-българската война от 1885 г. чрез сформиране на войсковите образования Ученически легион и три доброволчески чети, като е образуван и комитет за подпомагане на доброволците във войната. „Една година по-късно в брой на вестник „Свобода“ от 9 септември 1886 г. четем становището на Стефан Стамболов за отношението на Русия към Съединението, в което се споменава че това велико дело е всенародно и само българско без никаква външна помощ“, разказа доц. Иванова.

Днес символична плоча, поставена върху фасадата на Старата поща, напомня важния факт, че от Велико Търново реално започва подготовката за Съединението на Княжество България и Източна Румелия, както и обединението на всички българи в разпокъсаните ни земи. Върху парче от мрамор е посочено, че на същото място някога е била и къщата, в която е основан комитет „Единство“.

Сред обществеността на Велико Търново отдавна се обсъжда идеята за издигане паметник на Съединението в града, припомни доц. Иванова. Това е и предложението на почетния гражданин на Велико Търново от 2012 г. - скулпторът Панайот Димитров-Понката, който още преди четвърт век казва: “Паметник на Съединението му липсва на Велико Търново. Нищо, че актът не е извършен тук. Тук е родена голямата идея. Тук е бил ханът на Бяла Бона“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В кадъра търся съзерцание, едно чувство, което кореспондира с мен
Изложба на покойния Борислав Борозанов ще бъде открита в столичната „Галерия 88“. Вернисажът е на 26 септември, изложбата може да се разгледа до 31 октомври, съобщиха д ...
Стефан Качаков показва в нова изложба красотата на българската природа
Стефан Качаков подрежда в изложба картини, които показват красотата на българската природа. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и ще бъде разположена в галерия „Ст ...
Наградите "Еми": Мечката обра повечето награди при комедийните сериали
Ресторантьорската история "Мечката" спечели в три от четирите комедийни категории на наградите "Еми", но Джийн Смарт спечели третата си награда за ролята си на комедиантка в "Хитри ...
Рок групи изнесоха концерт под наслов „Гръм в лятна нощ“
Шуменски рок групи изнесоха концерт под наслов „Гръм в лятна нощ“ в градинката пред Народно читалище „Добри Войников-1856“ в града снощи. Свои изпълнения п ...
Близо 30 000 души аплодираха Андреа Бочели с хора и оркестъра на Софийската филхармония
Близо 30 000 души аплодираха Андреа Бочели, който в съботната вечер на 14 септември празнува 30-годишната си кариера. Италианският тенор пя на националния стадион „Васил Левс ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Тикер в 05:00 ч.
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в пар ...
Начало Творчески отражения
5816
Творчески отражения

Велико Търново има голям принос за успешната реализация на Съединението между Княжество България и Източна Румелия

Велико Търново има голям принос за успешната реализация на Съединението между Княжество България и Източна Румелия, каза директорът на Регионална библиотека „Петко Р. Славейков“ доц. д-р Калина Иванова.Тя участва в научен форум, посветен на събитието, провел се в Музей „Възраждане и Учредително събрание“ във Велико Търново в навечерието на 6 септември.

| 06 Септември 2024, 14:27 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Велико Търново има голям принос за успешната реализация на Съединението между Княжество България и Източна Румелия
Велико Търново има голям принос за успешната реализация на Съединението между Княжество България и Източна Румелия
Снимка © БТА

Велико Търново има голям принос за успешната реализация на Съединението между Княжество България и Източна Румелия, каза директорът на Регионална библиотека „Петко Р. Славейков“ доц. д-р Калина Иванова. Тя участва в научен форум, посветен на събитието, провел се в Музей „Възраждане и Учредително събрание“ във Велико Търново в навечерието на 6 септември. Част от него беше и откриването на изложбата, озаглавена "Съединението - събития и личности“, показваща оригинални документи и снимки от фондовете на Национална библиотека "Св. св. Кирил и Методий“ и Регионална библиотека "Петко Р. Славейков" – Велико Търново.

Библиотечната статистика показва, че темата за Съединението вълнува читателите, независимо от разстоянието на времето, посочи доц. Иванова. „Днес интересът на младото поколение е още по-силен, защото сега има много повече изследвания, които могат да се открият в библиотеките“, добави тя. Направената справка показва, че Регионална библиотека „П. Р. Славейков“, със своята 135-годишна история, е успяла да съхрани стотици книги, албуми, фотографии и периодични издания, част от които могат да се намерят и онлайн чрез дигиталната библиотека „Север+“.

Изложбата "Модернистите на XX век" на галерия Vivacom Art Hall Oborishte 5 ще гостува в Културен център "Морско казино". Тя ще бъде открита на 31 юли и ще може да бъде разгледана до 31 август, съобщават от Община Бургас.  

Експозицията представя творби от частната колекция на галерията, която включва 70 произведения. Част от произведенията, които ще бъдат показани, са от постоянните колекции на световни музеи и галерии, а други идват от ателие „Мурло“ в Ню Йорк, работило с някои от прочутите творци на миналия век и един от най-големите издатели на оригинално графично изкуство. 

Сред творците, представени в изложбата са имена като Пабло Пикасо, Салвадор Дали, Марк Шагал и Хуан Миро. Редом с тях ще бъдат представени и постери от реализирани вече изложби в САЩ и други страни, допълват организаторите. 

Името на Пикасо посет

С галаконцерт на лауреатите ще бъде закрит Втория международен балетен конкурс „Сара-Нора Прима“ в Бургас. Второто издание на единствения в момента балетен конкурс за професионалисти в страната се провежда в Държавна опера - Бургас, която е партньор и домакин на проявата. е медиен партньор на събитието.

Преди официалното начало на галаконцерта на сцената ще се проведе церемония по награждаване на лауреатите в конкурса. Ще бъдат връчени парични отличия с общ награден фонд на стойност 40 000 лв., както и допълнителни награди като гастроли, договори, безплатни обучения и конкурси. Всички, стигнали до последния кръг, ще получат диплом за финалист и плакет.

След края на последната състезателна вечер журито проведе заседание, на което определи лауреатите. До втори тур бяха допуснати общо 45 финалисти в трите възрастови групи. От Група А се представиха петима балетисти, а о

Фондация „Жоан Миро“ в Барселона и музеят „Матис“ в Ница, Франция, организират съвместна изложба, изследваща връзката между двамата художници, съобщава сайтът на музея „Матис“.

Изложбата е ситуирана в музея "Матис" и може да бъде разгледана до 29 септември. 

На пръв поглед връзката между двамата художници изглежда парадоксална – те принадлежат към различни поколения (Анри Матис е роден през 1868 г., а Жоан Миро – през 1893 г.) и се асоциират с различни течения в изкуството.

Матис принадлежи към фовизма, а Миро е сюрреалист.

Естетическите им търсения също са различни – Матис се интересува от декоративната хармония, докато Миро се вълнува от необичайното и неочакваното.

Известна е близостта между Миро и Пабло Пикасо, но не връзката с Матис, коментира в. "Монд" по повод изложбата.

Парижката катедрала "Нотр Дам" избра минималистични дизайнерски мебели, цветни одежди в стила на Мондриан за литургиите и съвременно изкуство, като залага на модерното преди отново да бъде отворена на 8 декември, предаде АФП.

Резервациите за безплатната обиколка ще започнат седмица по-рано на уебсайта на храма и чрез специално приложение, което "ще даде предимство на индивидуалните посетители пред групите, които ще бъдат посрещнати шест месеца по-късно".

С ентусиазъм архиепископът на Париж - Лоран Улрих, представи "вътрешното обновяване" на 860-годишната катедрала, опустошена при огромен пожар на 15 април 2019 г.

По-малко от шест месеца остават до повторното й отваряне, овъглените останки са заменени от светлината на камъка, който е възвърнал своята белота и великолепие, изгубени от вековния живот преди бедствието.
    
Цветовете на декора

Седмото издание на пленера по фотография „Шумен познат и непознат“ беше открито в Шумен. Церемонията се състоя в “Сребровата къща”, съобщиха от Община Шумен. Темата на тазгодишното издание е “Оттука започва България”, по текста на химна на Шумен, създаден от поета Антонин Горчев. 

Фотопленерът ще продължи до 4 юли.

Във фотографския пленер се включват шестима студенти от Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”, обучаващи се в специалността „Графичен дизайн“ - Адриана Петкова, Божидара Гроздева, Анастасия Иванова, Евгени Йовчев, Едис Вели, Симона Белчева, допълни Даниела Вичева, старши експерт в отдел „Култура, младежки дейности и спорт“ в общинската администраци.

Тази година пленерът по фотография има определена тематична насоченост, свързана със заснемане процеса на създаване на творбите от биеналето по

Доц. Иванова припомни, че на 29 август 1878 г. в Хаджи Недялковата къща в Търново, където тогава се помещава читалище „Надежда-1869“ и е отседнал Любен Каравелов, е основан Губернски благотворителен комитет „Единство”. Тази първа по рода си организация в Княжество България е в отговор на несправедливите решения на Берлинския конгрес.

Днес на същото сакрално място се намира сградата на старата градска поща, а протоколите на комитета са намерили своя естествен прием във фонда на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Сред 38-те учредители на комитет „Единство“ са елитни представители на търновската предосвобожденска общественост и доскорошни революционери като Стефан Стамболов, Христо Иванов - Големия, Христо Караминков – Бунито, Никола Обретенов и Любен Каравелов. В това число влизат и бъдещи авторитени строители на новата българската държавност и войска - Данаил Николаев, Олимпи Панов, Георги и Никола Живкови, д-р Стат Антонов, Цани Гинчев, Димитър х. Павли Иванов и 21-годишния Константин Паница. Поради здравословното състояние на Любен Каравелов почетен председател на комитета става архимандрит Стефан.

Изложба „Художници в джаза“ бе открита в рамките на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец. 

На събитието присъстваха генералните директори и БНР - Кирил Вълчев и Милен Митев, както и кметът на Община Самоков Ангел Джоргов.

В експозицията са включени произведения на шест български художници - Захари Каменов, Стоян Цанев, Светлин Русев, Стоимен Стоилов, Милко Божков и Георги Георгиев.

„Това са работи, които са притежание на две самоковски галерии. Едната галерия е „Масларски“, в лицето на Иво Масларски, а другата е „Ретро арт галерия“, моята“, посочи Георги Георгиев, който е и автор в експозицията.

По думите му такава съпътстваща изложба се открива за първи път в рамките на джаз форума в Боровец. С „Художници в джаза“ имаме за цел да покажем едни малко по-абстрактни, малко по-свободни работи, защото джазът е музика, която е малко

Художничка вдъхва нов живот на използвани пакетчета чай, като рисува върху тях британски забележителности, предаде Пи Ей медия/ДПА.

Така Каролин Уест, която е на 49 години, превръща често изхвърляните опаковки в "нещо красиво" по думите й.

Тя започва да рисува върху пакетчета чай през август 2023 г., като изобразява върху уникалните платна всичко - от популярни забележителности, включително Стоунхендж, до природни картини.

Уест е изрисувала около 70 пакетчета чай и продължава. Според нея за завършването на едно нейно творение са необходими от час до час и половина в зависимост от детайлите.

"Наистина ми харесва идеята да вземеш нещо, което обикновено изхвърляш, да го превърнеш в произведение на изкуството и да му вдъхнеш нов живот", казва Каролин Уест, която живее в Уотърлувил, в Хемпшир.

"Мисля си, че всички сме толкова заети през цялото време,

Оперната прима Соня Йончева отново се завърна в родния си Пловдив с бляскава концертна гала с операта “Тоска” от Джакомо Пучини. 

Хиляди аплодираха на Античния театър Иван Момиров, Деян Вaчkoв, Божидар Божкилов, Евгени Aрабagжueв, Борис Кучков, Hukолай Бачев, Калоян Георгиев, Оркестъра и хора на Държавна опера - Пловдив. 

Поради непредвидени обстоятелства, диригентът Доминго Хиндоян не присъства на концерта. Зад диригентския пулт бе Кръстин Настев. 

Галаконцертът "Тоска" е посветен на 70-годишнината от създаването на Държавна опера - Пловдив и 100 години от смъртта на Джакомо Пучини. 

Спектакълът по трагичната любовна история на Флория Тоска и Марио Каварадоси се ражда в мислите на Соня Йончева преди година, сподели певицата. Играя ролята по целия свят и нямаше как да не я споделя с вас, каза след концерта примата. 

На антич

Изложбата  „Хунгарикуми“, организирана по повод Унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз, бе открита днес в градината „Кристал“ в София.

На 28 табла експозицията представя подбор от „Колекцията на хунгарикумите“, в която могат да се открият избрани ценности, разкриващи създадените от унгарците духовни, културни и материални блага. 

„Избрахме темата на тази изложба с цел да ви запознаем с Унгария още по-добре. Да ви представим такива елементи от Унгария, които са много важни за нас и нашата култура, които са част от ежедневието ни“, каза директорът на Унгарския културен институт Сандра Мишкеди.

Изложбата бе открита от д-р Миклош Борош, извънреден и пълномощен посланик на Унгария в България. „Очевидно всички тук присъстващи знаят много за Унгария и Будапеща. Всеизвестно е например, че супата гулаш, херендският порцелан и избраното за сим

Българската актриса Ели Скорчева засади своя липичка в Алеята на липите пред Държавна опера Стара Загора. Тази година именно Скорчева е носител на специалната награда за цялостен принос в киното в единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024.

„Расти голяма и силна, давай много аромат и сянка на всички хора в Стара Загора“, нарече на новопосаденото дръвче Скорчева.

Актрисата откри своята почетна звезда.

На официалната церемония по откриване на кинофестивала в Стара Загора в събота вечер Ели Скорчева получи специалната награда.

„Благодаря на Маги Ралчева, на фестивала „Златната липа“ и на вас, че през цялото време цялата публика ме подкрепя страшно много“, посочи в словото си Ели Скорчева. „Златната липа“ за първи път ме накара да се чувствам като наистина като звезда.“

„В първия протокол на организацията четем за управителния състав. За негов председател е избран д-р Стат Антонов, а за секретар - Стефан Стамболов“, разказа доц. Иванова. От предпазливост да не се подразнят Великите сили и Високата порта комитетът е наречен „благотворителен“, а в устава целта му е вписана „за улучшението на нещастното положение на останалите българи вън от пределите на Свободна България“.

По примера на търновския комитет започва изграждане на комитети „Единство“ в много градове и села на Северна България. Такива са сформирани в Ловеч, Горна Оряховица, Дряново, Трявна, Севлиево, Шумен, Габрово, Русе, Плевен. Пловдивските дейци също започват да наричат своя комитет „Единство“, който през януари 1879 г. се преименува в „Централен тракийски комитет“, разказа доц. Иванова. Една от задачите на тези „благотворителни“ организации е да се подпомагат и бежанците от Македония. Затова търновският комитет започва да събира волни помощи. Доказателство за тези дейностти е разписката за внесена сума от д-р Стефан х. Пенчев на българския благотворителен комитет „Единство“ от 25 ноември 1878 г., изготвена от секретаря на комитета Никола Икономов.  

Важен акт за Съединението е датата 8 септември, когато в Търново княз Александър Батенберг прочита Прокламация към Българския народ, съставена от Стефан Стамболов, посочи доц. Калина Иванова. Чрез нея категорично се оповестява, че той приема Съединението на Княжество България с Източна Румелия и обявява Берлинския договор за недействителен по отношение на Южна България. Прокламацията се помества в Държавен вестник бр. 92 от 8 септември 1885 г. като манифест, с който Батенберг признава Съединението за факт и се именува Княз на Северна и Южна България. На 9 септември той издава Указ №1, назначавайки за княжески комисар на бившата Източна Румелия д-р Георги Странски и за негови помощници видните възрожденци Петко Р. Славейков и Йоаким Груев.

Паметна дата в националната ни история е и 11 септември 1885 г., на която под председателството на Стамболов се провежда извънредна сесия на IV-то Обикновено народно събрание. Тогава се узаконява извършеният на 6 септември 1885 г. крупен държавен акт и се набелязват мерки за защита на страната от евентуално нападение. Не са малко и заслугите на населението за утвърждаване на това велико дело. Търновци се включват в Сръбско-българската война от 1885 г. чрез сформиране на войсковите образования Ученически легион и три доброволчески чети, като е образуван и комитет за подпомагане на доброволците във войната. „Една година по-късно в брой на вестник „Свобода“ от 9 септември 1886 г. четем становището на Стефан Стамболов за отношението на Русия към Съединението, в което се споменава че това велико дело е всенародно и само българско без никаква външна помощ“, разказа доц. Иванова.

Днес символична плоча, поставена върху фасадата на Старата поща, напомня важния факт, че от Велико Търново реално започва подготовката за Съединението на Княжество България и Източна Румелия, както и обединението на всички българи в разпокъсаните ни земи. Върху парче от мрамор е посочено, че на същото място някога е била и къщата, в която е основан комитет „Единство“.

Сред обществеността на Велико Търново отдавна се обсъжда идеята за издигане паметник на Съединението в града, припомни доц. Иванова. Това е и предложението на почетния гражданин на Велико Търново от 2012 г. - скулпторът Панайот Димитров-Понката, който още преди четвърт век казва: “Паметник на Съединението му липсва на Велико Търново. Нищо, че актът не е извършен тук. Тук е родена голямата идея. Тук е бил ханът на Бяла Бона“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В кадъра търся съзерцание, едно чувство, което кореспондира с мен
Стефан Качаков показва в нова изложба красотата на българската природа
Наградите "Еми": Мечката обра повечето награди при комедийните сериали
Рок групи изнесоха концерт под наслов „Гръм в лятна нощ“
Близо 30 000 души аплодираха Андреа Бочели с хора и оркестъра на Софийската филхармония
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Калейдоскоп
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Цветни аспекти
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.